Finnugor nyelvészet

A finnugor nyelvészeti alprogram célkitűzése mindenekelőtt a graduális képzésben szerzett ismeretek elmélyítése a hagyományos területeken: az összehasonlító hang-, alak- és mondattan területén. Fő sajátosságai az alábbiak:

• Különösen érdekes kihívás a történeti morfoszintaxis kérdéseinek tisztázása.
  • Az uráli/finnugor etimológiai szótárak után ki kell munkálnunk az egyes finnugor nyelvek etimológiai szótárait.
  • Ugyancsak újabb, jelentős kutatási területnek számít a kisebb finnugor nyelveken készült bibliafordítások feldolgozása.
  • A modern nyelvészeti módszerek ismeretében és adaptálásával a doktoranduszoknak lehetőségük nyílik szintaktikai, szemantikai stb. kérdésekben történő kutatásokat is végezni.