Magyar nyelvészet

Az alprogram célja a magyar nyelv rendszerének szinkrón és történeti vizsgálatában, valamint a magyar nyelv dimenzionális szemléletű megközelítésében jártas szakemberek képzése. A meghirdetett témák igazodnak a tanszék kutatási prioritásaihoz, de a hallgatók előképzettségének megfelelően ezektől részben eltérő témák meghirdetését is lehetségesnek tartjuk.

  • Az alprogram hallgatói számára felkínált témák elsősorban nyelvtörténeti, névtani, szociolingvisztikai és stilisztikai-szövegtani tudományterületek kérdésköreiből kerülnek ki.
  • A témák a rendszernyelvészeti megközelítés mellett – más magyar nyelvészeti programoktól némileg eltérően – előnyben részesítik a nyelv térben és időben való változatainak, megjelenési formáinak a vizsgálatát.
  • A témák vizsgálatában nagy hangsúlyt kap az interdiszciplináris szemlélet, amely a dimenzionális nyelvi megközelítés értelmében elsősorban a történettudomány, a művelődéstörténet és az irodalomtudomány irányában mutat nyitottságot.
  • A kutatott témák nemzetközi vonatkozásainak megismerésére – az adott szakterületeknek megfelelően – nagy hangsúlyt fektetünk.
  • A disszertációk témái szorosan kapcsolódnak a tanszéken folyó kutatási programokhoz, így a hallgatók egyúttal a programokba is bekapcsolódva kutatásmódszertani tekintetben is jártasságot szereznek, valamint ily módon is publikációs lehetőségekhez jutnak.
Legutóbbi frissítés: 2023. 03. 26. 19:52