A romanisztikai alprogram célja, hogy mind a szinkrón, mind a diakrón nyelvészetben járatos romanistákat képezzen. A képzés meg kívánja őrizni az újlatin nyelvészeti és filológiai kutatás hagyományos értékeit, ugyanakkor felhasználja a modern általános nyelvészet eredményeit és támaszkodik a mai nyelvelméletekre. A doktori témák fő sajátosságai az alábbiak:
- Téma bármely újlatin nyelv vagy dialektus területéről választható.
- A témák skálája a nyelvtörténetet, a régi és a mai nyelv fonológiáját, grammatikáját és szövegnyelvészetét, valamint a lexikológiát és a fordításelméletet foglalja magába, a közöttük lehetséges átfedésekkel együtt.
- A doktori témák változatossága fontos szempont, ugyanakkor továbbra is súlyponti feladatnak tekintjük a nyelvtörténeti irány művelését, elsősorban a latin-újlatin átmenet, valamint a korai újlatin nyelvek vonatkozásában.
- Az alprogram oktatói rendszeresen részt vesznek szövegnyelvészeti projektekben, így a szövegnyelvészeti témák művelését a doktori képzésben is alapvetőnek tekintik.
- A nyelvtörténet és a középkori irodalom filológiai problematikája között szoros a tudománytörténeti kapcsolódás. A Debreceni Egyetem Francia Tanszékén e kapcsolat személyi feltételei is megvannak. Ezért ígéretes és részben már kipróbált tematika korai újlatin – elsősorban ófrancia és óprovanszál – irodalmi művek szövegnyelvészeti elemzése.
Legutóbbi frissítés:
2023. 03. 26. 19:52